“Elagu elu, mis põletab rinda”

VABA LAVA lavastus Teater, Tallinn inglise ja teistes keeltes, eestikeelsete tiitritega

Korraldaja Vaba Lava SA, Theatre Les Tanneurs, E-Utopia

Fotol Jarmo Reha. Autor Alan Proosa

11. septembril 2019 esietendub Vaba Lava 2018/2019 hooaja kuraatoriprogrammi raames prantsuse-belgia lavastaja Armel Rousseli ja eesti näitleja Jarmo Reha koostöös valmiv dokumentaallavastus „Elagu elu, mis põletab rinda“ (Long Live The Life That Burns The Chest). Lavastus kujutab endast teist osa tetraloogiast, mille esimeseks lavastuseks ja inspiratsiooniallikaks järgmistele osadele (Long Live Life That Burns the Chest, Ether/Love  ja Spring /Congo) oli Vaba Lava 2017/2018 hooaja kuraatoriprogrammis etendunud „Kevadine ärkamine“, mis põhines saksa näitekirjanik Frank Wedekindi samanimelisel näidendil.

Wedekindi esiknäidend, tragöödia “Kevadine ärkamine”,  mis ilmus 1891. aastal, põhjustas Saksamaal skandaali ja keelati ära kuni 1906. aastani. Näidendit on ka hiljem erinevates riikides nii ära keelatud kui ka tsenseeritud, kuna see käsitleb tabuteemasid abordist enesetapuni. Kuigi tänapäeva vaated seksuaalsusele ja moraalile on muutunud, olles mõjutatud uutest tehnoloogiatest ja piiramatust ligipääsust internetipornole, leiab lavastaja, et “Kevadise ärkamise” teemad on jätkuvalt aktuaalsed ja intrigeerivad.

Armastus, surm, iha, seks, tabud ja vabadus on teemad, mida erinevate vaatenurkade alt ning erinevas dramaturgilises keeles käsitletakse kõigis tetraloogia osades. Armel Rousseli globaalne haare ja uudishimu viib teda Euroopast kaugemale – Jaapanisse, Senegali ja Indiasse, riikidesse, kus toimuvad ka Armeli ja Jarmo dokumentaallavastuse rahvusvahelised residentuurid.

Tetraloogia esimene osa „Kevadine ärkamine“ etendus lisaks Vabale Lavale suure publikumenuga nii Prantsusmaal (Centre Dramatique National de Normandie-Rouen) kui ka Belgias (National Theatre Wallonie-Bruxelles) ning valiti belgia teatrikriitikute poolt 2018. aasta kolme parima lavastuse hulka.

„Elagu elu, mis põletab rinda“ mängitakse järgmisel aastal koos tetraloogia kolmanda osaga Ether /Love, seekord Brüsselis, kus nii Jarmo kui ka helikunstnik Liis Ring on inkorporeeritud Armel Rousseli prantsuskeelsesse truppi. „Elagu elu, mis põletab rinda“ on Brüsseli teatri Theatre Les Tanneurs, Vaba Lava ning Armel Rousseli kompanii E-UTOPIA kaasproduktsioon.

Lavastust valmistatakse ette töötubades, kus viibivad Jarmo Reha, Armel Roussel ja filmija Julien Stroinovsky ning sihtkohariikides kohalikud abilised.

Töötoad toimusid 2019. aasta esimeses pooles:
alates 10.01 kuni 22.01 Tokyo (Jaapan)

alates 09.02 kuni 18.02 Kaolack, Dakar ja Goree saar (Senegal)
alates 01.03 kuni 12.03 Pondicherry (India)
alates 28.03 kuni 31.03 Vanves (Prantsusmaa)

Etendused eesti-ja inglise keeles.

Fotod: Alan Proosa ja Veljo Poom

Lavastuse valmimist toetavad: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Prantsuse Instituut Eestis, Tallink Hotels, MyFitness ja Akuladu.ee

Galerii

Osalised

  • Lavastaja Armel Roussel
  • Helikunstnik Liis Ring
  • Koreograaf Mercedes Dassy
  • Filmija Julien Stroinovsky
  • Valguskunstnik Nicolas Marty
  • Kaasprodutsendid Vaba Lava, E-utopia (Belgia) ja Theatre Les Tanneurs'i (Belgia) kaasproduktsioon, koostöös Artdanthé festivali (Prantsusmaa), Monodrama festivali (Luxembourg), Tarmac des auteurs'i (Kongo), Indianostrum'i teatriga (India).

NÄITLEJA
Jarmo Reha

Meil on uus leht! Kõige uuema info jaoks külasta vabalava.ee